Wakacje bez auta cz.1 – Blace

Wakacje bez auta cz.1 – Blace

Wakacje bez auta cz.1 – Blace

Oprócz codziennych wyjść na plażę, na którą trafisz nawet z zamkniętymi oczami, wałęsania się po gajach pomarańczowych czy łapania fal na desce, możesz też przespacerować się do pobliskiej, malowniczo położonej miejscowości Blace. Auto możesz spokojnie zostawić w Polsce!

Jeśli do Chorwacji przyjedziesz autokarem lub przylecisz samolotem, możesz korzystać z lokalnego transportu, żeby dostać się do popularnych miejsc turystycznych. Warto jednak poznać równie ciekawą, najbliższą okolicę bazy Surfflow. Nawet jeśli masz samochód – warto robić sobie od niego przerwy. W tym poradniku podpowiemy, czym możesz się zająć bez potrzeby poruszania się autem. Dziś przedstawimy jedną z naszych ulubionych, pobliskich destynacji – miejscowość Blace.

Iść, ciągle iść – trasa spacerowa i rowerowa

Rowerem-do-blace

Spacer do Blace to odcinek ledwie 2-3 kilometrowy, wiodący wzdłuż wybrzeża. Podczas spaceru masz doskonały widok na zieloną wyspę, połyskujące morze i okoliczne łąki pełne pachnących ziół. Ten krótki odcinek możesz również pokonać rowerem lub uczynić z niego trasę codziennych, porannych przebieżek. Aż do samego Blace, gdzie zaczynają się bardziej pagórowate tereny droga jest dość równa.

Urok leniwego południa – atrakcje Blace

Ta niewielka miejscowość położona jest w zatoczce i wchodzi na grzbiety pobliskich gór. Tradycyjna, kamienna architektura w pierwszej części Blace od razu wzbudza sympatię. Wakacje w takim miejscu pozwalają odczuć kwintesencję nadmorskiego południa Europy. Miejscowi siestują lub krzątają się przy domostwach i łodziach.Miejscowosc-Blace

W środku miasteczka znajduje się boisko do koszykówki, a przy jednym z barów znajdziesz profesjonalny tor do Bući. Gra ta wywodzi się z Hiszpanii bądź Włoch (jak podają różne źródła), a w Chorwacji jest bardzo popularna. Podczas wizyty w Blace najprawdopodobniej nadarzy się więc sposobność obejrzenia tej emocjonującej gry w wykonaniu Chorwatów. Idąc dalej w głąb miasteczka trafisz w końcu na kamienną plażę. Jest to świetna i bliska alternatywa dla naszej piaszczystej plaży oraz gratka dla miłośników plażingu.

 

Chorwacka przygoda – wycieczka łodzią

Ta malutka mieścina to wbrew pozorom najbardziej turystyczne miejsce w obrębie 15 km. Z obserwacji możemy zgadywać że 80% zaludnienia w sezonie to turyści. Dzięki temu, coraz bardziej rozwija się rynek dodatkowych atrakcji, gdzie jedną z nich są wycieczki łodzią. Podczas popołudniowego spaceru do Blace możesz sobie ją zatem zarezerwować na wybrany dzień. Program obejmuje opływanie okolicznych zatoczek, niedostępnych od strony lądu (wraz z przerwami na kąpiele), jedną pauzę po stronie półwyspu Peljesac oraz lunch i napoje na łodzi. Taka przygoda zajmuje 6 godzin i obejmuje relaks na łodzi oraz przerwy na pływanie w morzu. Cena zabawy to 20 euro.

 

Na zakupy, obiad lub drinka ze znajomymi

kawiarnia-bar

Blace to również najbliższe miejsce, gdzie zaopatrzysz się w potrzebne Ci codziennie produkty. Są tu sklepy, które wystarczą, aby zaspokoić podstawowe potrzeby. Możesz wybrać się tam także na pyszny, chorwacki obiad i napawać się widokiem morza podczas jedzenia. Do wyboru jest kilka jadłodajni m.in. restauracja Mali Ante (odrobinę droższa opcja), sąsiadująca z nią restauracja Galeb czy pizzeria Azzurro ze świetną pizzą na cienkim cieście i dużym wyborem napojów.

Jeśli szukasz głośniejszego miejsca na drinka, chcesz poznać miejscowych lub po prostu posiedzieć ze znajomymi w ciepły wieczór – Blace to odpowiednia destynacja.

Co zamiast windsurfingu? Trekking i longboarding

Jeśli lubisz wysiłek, zachody słońca widziane z góry i dzikie zakątki na pewno docenisz rozmaite wzniesienia,  których nie brakuje wokół Blace. Na jednym z nich możesz podziwiać panoramę Blace, piękny horyzont morza z półwyspem Peljesac w dali i zieloną dolinę Neretwy naraz. Z kolei inne pagórki świetnie nadają się dla amatorów longboardu. Możesz na nich wykonać długi downhill po równej asfaltowej powierzchni.

Wakacje bez auta w Surfflow również są udane! W następnym odcinku przedstawimy kolejne pomysły na spędzanie czasu, niewymagające poruszania się samochodem. A jeśli Wy macie jakieś spostrzeżenia, zdjęcia, czy pytania dotyczące Blace podzielcie się nimi z nami w komenatarzu

 


 

Na zdjęciu głównym wraz z Olą i Markiem (z bloga http://balkanyrudej.pl/)

 

About the Author

Leave a Reply