Korcula

Korcula

Jak wszystkie dalmackie wyspy, tak również Korcula ciągnie się ze wschodu na zachód.

Najczęściej odwiedzanym miejscem na tej wyspie jest miasto o tej samej nazwie Korčula, które zasługuje na miano jednego z najładniejszych w Chorwacji. Zabytkowa stara część miasta położna jest na niewielkim półwyspie. Widziana z góry kształtem kojarzy się ze szkieletem ryby. Od głównej ulicy biegnącej środkiem, odchodzą w obydwu kierunkach boczne. Taki układ miał zapewnić ochronę przed wiatrem i nadmiernym nasłonecznieniem. W mieście oprócz Domu Marco Polo na uwagę zasługuje wiele cennych zabytków. W XVI wieku Korčula została otoczona murami obronnymi, które niestety w XIX wieku w większości uległy zniszczeniu.

Wyspa znana jest z moreški czyli tańca wojennego z mieczami, który ma symbolizować zwycięstwo chrześcijan nad muzułmanami. Inne wersje tańca z mieczami to kumpanija i moštra.
Wyspa Korcula słynie jako „wyspa wina”, gdzie wytwarza się m.in. Pošip, Rukatac, Lumbarda Grk. Z miejscowych winogron, dojrzałych w pełnym słońcu wyspiarze wyczarowują prawdziwą ambrozję.

Na Korculę można się dostać m.in. taksówkami wodnymi z również bardzo urokliwego, małego miasteczka Orebic, do którego jest 110 km drogą lądową z bazy Surfflow bądź 30 km + przeprawa promowa z Ploce do Trpanj (20km).

About the Author

1 Comment

  • Avatar
    Pan WordPress 12 lutego 2016 at 18:49

    Cześć, to jest komentarz.
    Aby skasować ten komentarz, zaloguj się i wyświetl komentarze tego wpisu. Wtedy zobaczysz opcje edycji oraz kasowania komentarzy.

Leave a Reply