1. pl
  2. cs
  3. de
  4. en
30 sierpnia 2019

Chorwacja bez auta cz.1.

Oprócz codziennych wyjść na plażę, na którą trafisz nawet z zamkniętymi oczami, wałęsania się po gajach pomarańczowych czy łapania fal na desce, możesz też przespacerować się do pobliskiej, niepozornej, ale bardzo urokliwej miejscowości Blace. 

Jeśli do Chorwacji przyjedziesz autokarem lub przylecisz samolotem, możesz korzystać z lokalnego transportu, żeby dostać się do popularnych miejsc turystycznych. Warto jednak poznać równie ciekawą, najbliższą okolicę bazy Surfflow. Nawet jeśli masz samochód – warto robić sobie od niego przerwy. W tym artykule podpowiemy, co można zrobić w okolicy, bez potrzeby poruszania się autem. Dziś przedstawimy jedną z naszych ulubionych, pobliskich destynacji – miejscowość Blace.

 

 

Iść, ciągle iść...

trasa spacerowa, biegowa, rowerowa

 

Spacer do Blace to odcinek ledwie 2-3 kilometrowy, wiodący wzdłuż wybrzeża. Podczas spaceru masz doskonały widok na zieloną wyspę, połyskujące morze i okoliczne łąki pełne pachnących ziół. Ten krótki odcinek możesz również pokonać rowerem lub uczynić z niego trasę codziennych, porannych przebieżek. Aż do samego Blace, gdzie zaczynają się bardziej pagórowate tereny droga jest dość równa.

 

 

Urok leniwego południa – atrakcje Blace

 

Ta niewielka miejscowość położona jest w zatoczce i wchodzi na grzbiety pobliskich gór. Tradycyjna, kamienna architektura w pierwszej części Blace od razu wzbudza sympatię. Wakacje w takim miejscu pozwalają odczuć kwintesencję nadmorskiego południa Europy. Miejscowi siestują lub krzątają się przy domostwach i łodziach. 

W środku miasteczka znajduje się boisko do koszykówki, a przy jednym z barów znajdziesz profesjonalny tor do Bući. Gra ta wywodzi się z Hiszpanii bądź Włoch (jak podają różne źródła), a w Chorwacji jest bardzo popularna. Podczas wizyty w Blace najprawdopodobniej nadarzy się więc sposobność obejrzenia tej emocjonującej gry w wykonaniu Chorwatów. Idąc dalej w głąb miasteczka trafisz w końcu na kamienną plażę. Jest to świetna i bliska alternatywa dla naszej piaszczystej plaży oraz gratka dla miłośników plażingu.

Chorwacka przygoda – wycieczka łodzią

 

Ta malutka mieścina to wbrew pozorom najbardziej turystyczne miejsce w obrębie 15 km. Z obserwacji możemy zgadywać że 80% zaludnienia w sezonie to turyści. Dzięki temu, coraz bardziej rozwija się rynek dodatkowych atrakcji, gdzie jedną z nich są wycieczki łodzią. Podczas popołudniowego spaceru do Blace możesz sobie ją zatem zarezerwować na wybrany dzień. Program obejmuje opływanie okolicznych zatoczek, niedostępnych od strony lądu (wraz z przerwami na kąpiele), jedną pauzę po stronie półwyspu Peljesac oraz lunch i napoje na łodzi. Taka przygoda zajmuje 6 godzin i obejmuje relaks na łodzi oraz przerwy na pływanie w morzu. Cena zabawy to 20 euro. Drugą możliwością jest wynajęcię małej łódeczki indywidualnie dla swojej rodziny, bądź znajomych, na łódkę wchodzi do 5 osób, a cena wynosi 50 euro na pół dnia i 70 euro za cały dzień. 

 

Na zakupy, obiad lub drinka ze znajomymi 

 

Blace to również najbliższe miejsce, gdzie zaopatrzysz się w potrzebne Ci codziennie produkty. Są tu sklepy, które wystarczą, aby zaspokoić podstawowe potrzeby. Możesz wybrać się tam także na pyszny, chorwacki obiad i napawać się widokiem morza podczas jedzenia. Do wyboru jest kilka jadłodajni m.in. restauracja Mali Ante (odrobinę droższa opcja), sąsiadująca z nią restauracja Galeb czy pizzeria Azzurro ze świetną pizzą na cienkim cieście i dużym wyborem napojów. Mieszkańcy poza turystyką zajmują się również połowem muli, które można bezpośredio od nich kupić.

Jeśli szukasz głośniejszego miejsca na drinka, chcesz poznać miejscowych lub po prostu posiedzieć ze znajomymi w ciepły wieczór – Blace to odpowiednia destynacja.

 

Co zamiast windsurfingu? Trekking i longboarding

 

Jeśli lubisz wysiłek, zachody słońca widziane z góry i dzikie zakątki na pewno docenisz rozmaite wzniesienia, których nie brakuje wokół Blace. Na jednym z nich możesz podziwiać panoramę Blace, piękny horyzont morza z półwyspem Peljesac w dali i zieloną dolinę Neretwy naraz. Z kolei inne pagórki świetnie nadają się dla amatorów longboardu. Możesz na nich wykonać długi downhill po równej asfaltowej powierzchni.

 

Na trasie i w samym Blace organizowaliśmy PRZYGODĘ z grupą Acroyogi (AcroTribe i Moc przygody), a specyficzne wyschnięte pole na trasie do Blace było wielokrotnie inspiracją dla artystów; w tym dla Joanny Chwastek z plenereu artystycznego w Surfflow. Zdjęcia z tych wydarzeń znajdują się poniżej. 

Natomiast zdjęcie główne (powyżej tytułu artykułu) przedstawia mnie wraz z Olą i Markiem z bloga BAŁKANY WEDŁUG RUDEJ, którzy odwiedzili nasze rejony wielokrotnie, dzieląc się zawsze spostrzeżeniami na swoim blogu.

 

Wakacje bez auta w Surfflow również są udane! W następnym odcinku przedstawimy kolejne pomysły na spędzanie czasu, niewymagające poruszania się samochodem. A jeśli Wy macie swoje zdjęcia, czy pytania dotyczące Blace podzielcie się nimi z nami w komenatarzu.

Sprawdź ofertę naszych indywidualnych wyjazdów

Sprawdź szczegóły

Zostaw nam swój

adres email

Polityka prywatności

Kontakt:

Beata Delmic

tel. (+48) 661944544

email: kontakt@surfflow.pl

Baza wakacyjna w Chorwacji

stacjonarlnie na kempingu "RIO"

Adres: ul.Przinovac 22

20-345 Opuzen Chorwacja