24 maja 2021

Chorwacja COVID 2021, Chorwacja koronawirus -bezpośrednio, od osoby na miejscu

Wiele osób planujących wakacje w Chorwacji zastanawia się, jak tutaj wygląda sytuacja pandemiczna, jak wyglądała w zimie oraz jakie są obecnie ograniczenia. Jako osoba, która mieszka (ostatni cały rok) na miejscu, mam niejako wiadomości „z pierwszej ręki” o sytuacji w tym kraju - jeśli więc szukacie czegoś więcej niż informacji, czy potrzebny jest do wjazdu test PCR, czy paszport COVID - zapraszam na ten wpis. Mam nadzieję, że to rozwieje trochę wątpliwości i pozwoli podjąć świadomą decyzję dotyczącą przyjazdu tutaj na urlop.

 

Sezon letni w Chorwacji

Mając już doświadczenie zeszłoroczne, mogę powiedzieć, iż z mojego punktu widzenia latem ludzie odpoczywają również od pandemii. Nie mówię tutaj o nieprzestrzeganiu wytycznych, np. noszenia maseczek w sklepach i wszystkich zamkniętych pomieszczeniach, ale bardziej o mentalnych wakacjach od tego tematu.

 

Ponieważ w lecie stacjonujemy, pracujemy i przyjmujemy gości na kempingu nic nam nie przypomina co chwilę o sytuacji na świecie. Nie mamy telewizora, nie słuchamy radia, poza CHILLAX FM. I mogę Wam powiedzieć, że dobrze nam wszystkim na kempingu J. Oczywiście naszą normą stały się jeszcze częstsze dezynfekcje części wspólnych, ale do tego się przyzwyczailiśmy, weszło nam to już w krew:p.

 

Słońce, świeże powietrze, słone morze, pyszne lokalne jedzenie oraz aktywność fizyczna to wszystko działa na korzyść naszego zdrowia. Pandemię oraz inne choroby zostawiamy daleko w tyleJ.

 

 

Jak wyglądają obecnie obostrzenia – Chorwacja koronawirus

  1. Maseczki. Tak jak wspomniałam maseczki są obowiązkowe w pomieszczeniach zamkniętych.

Od początku pandemii nie było sytuacji, w której rząd chorwacki wymagałby noszenia maseczek na zewnątrz przynajmniej w Dalmacji. Bez problemu można więc czerpać tutaj ze świeżego powietrza, czy to na plaży, czy to na spacerze, czy podczas zwiedzania.

 

Do 31.05.2021 są podjęte dodatkowo następujące decyzje (jeśli, któreś z nich zostaną zmienione w czerwcu postaram się zrobić aktualizację):

 

  1. Restauracje, kawiarnie i puby. Lokale te były zamknięte od końca listopada do końca lutego 2021. Obecnie są otwarte w części zewnętrznej – ogródki.
  2. Wydarzenia zbiorowe powyżej 25 osób są zabronione.
  3. Różnorodne wydarzenia, imprezy, ceremonie, piekarnie, sklepy, restauracje i sprzedaż alkoholu jest dozwolona jedynie pomiędzy 6 a 22 wieczorem.

 

 

Faza szczepień

Chorwacja, podobnie jak inne kraje europejskie, prowadzi plan szczepień. Zaczęto od osób z największej grupy ryzyka, następnie poszerzano grupę o wszystkie osoby powiązane z turystyką, a obecnie już wszyscy mogą się zapisywać na szczepienie.

Przynajmniej jedną dawką zaszczepiło się do tej pory 1,18 mln osób w Chorwacji co stanowi powyżej ¼ wszystkich obywateli kraju.

 

Obecny stopień zachorowań

Obecnie, 23.05.2021 w ciągu ostatnich 24 godzin wykryto 251 osób nowo zarażonych w całym kraju. Dla porównania w najgorszym dniu tego roku wykryto 4520 osób nowo zarażonych. Poniżej zamieszczam wykres zachorowań w naszej żupanii Dubrowaczko-Neterwańskiej.

Zasady wjazdu do Chorwacji na wakacje

https://www.gov.pl/web/chorwacja/zasady-wjazdu-do-chorwacji2

Wjazd do Chorwacji jest swobodny dla osób, które posiadają negatywny wynik testu, iż nie są obecnie chore, może to być test antygenowy nie starszy, niż 48 godzin od momentu pobrania próbki.

Z obowiązku okazania na granicy negatywnego wyniku testu zwolnione są m.in.:

• dzieci do momentu ukończenia siedmiu lat, przekraczające granicę z rodzicami/opiekunami posiadającymi negatywny wynik testu, będącymi ozdrowieńcami lub posiadającymi zaświadczenie o szczepieniu;

• osoby posiadające zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień (bez względu na rodzaj szczepionki), o ile od przyjęcia ostatniej dawki szczepionki upłynęło min. 14 dni;

• osoby, które przebyły COVID-19 i mogą to potwierdzić zaświadczeniem lekarskim, zawierającym daty przechodzenia choroby lub pozytywnym wynikiem testu PCR/testu antygenowego, wykonanym w ciągu ostatnich 6 miesięcy, ale nie później niż 11 dni, przed planowaną datą przekroczenia granicy RCh.

 

Kraje tranzytowe:

--> Czechy: https://www.gov.pl/web/czechy/stan-wyjatkowy-w-republice-czeskiej-zasady-podrozowania

„ na okoliczność tranzytu z Polski przez Czechy do 12h nie trzeba posiadać aktualnych testów, a jedynie wykazać wiarygodny powód przejazdu przy ew. kontroli. „

 

--> Austria: https://www.gov.pl/web/austria/przyjazd-i-tranzyt-przez-Austrie

„Osoby podróżujące w tranzycie przekraczając granicę nie muszą posiadać zaświadczenia lekarskiego, wyniku testu, nie podlegają kwarantannie oraz obowiązkowi elektronicznej rejestracji.

Tranzyt osób prywatnie podróżujących jest możliwy bez zbędnego zatrzymywania się, o ile spełnią warunki umożliwiające wjazd z Austrii do kolejnego kraju. W ramach tranzytu możliwe jest zatrzymanie się na stacjach benzynowych i parkingach przy autostradzie. Jako tranzyt traktowany jest również przylot do Austrii i dalsza niezwłoczna podróż np. do Polski samolotem, samochodem lub pociągiem. W przypadku przylotu lub międzylądowania oraz opóźnienia w opuszczeniu Austrii możliwy jest nocleg w wyznaczonym hotelu na terenie lotniska.”

 

-->Słowenia: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/slowenia

„Osoby w tranzycie, pod warunkiem opuszczenia terytorium RSI w nieprzekraczalnym czasie 6 godzin. Oznacza to, że osoba musi opuścić Słowenię w tym czasie, a przejazd przez terytorium Słowenii musi odbyć się bez zbędnego i niepotrzebnego zatrzymywania się i opuszczania trasy tranzytowej. Podczas przejazdu mogą mieć miejsce niezbędne postoje w tranzycie np. na tankowanie paliwa czy potrzeby fizjologiczne. Nocleg nie jest dozwolony”

 

Podsumowanie i prognoza na sezon 2021 w Chorwacji

Od początku pandemii, sporo osób przechorowało już COVID-19, dokładnie 354 tys. Chorwatów, ponad to szczepienia ruszyły w grudniu 2020 roku i codziennie powiększa się liczba zaszczepionych osób, a na dodatek lato nie jest sezonem na korona wirusa, także w tym okresie widać wyciszenie się pandemii (dużo mniej zachorowań). Ograniczenia graniczne na wjeździe do Chorwacji, z jednej strony są na pewno uciążliwe, ale z drugiej strony są zabezpieczeniem iż będzie to bezpieczna destylacja na wakacje 2021. Wszystkie powyższe elementy czynią prognozę na lato 2021 bardzo optymistyczną.  J

 

Sprawdź szczegóły

Sprawdź szczegóły

Sprawdź szczegóły

Sprawdź szczegóły

  1. pl
  2. cs
  3. de
  4. en

Zostaw nam swój

adres email

Polityka prywatności

Kontakt:

Beata Delmic

tel. (+48) 661944544

email: kontakt@surfflow.pl

Baza wakacyjna w Chorwacji

stacjonarlnie na kempingu "RIO"

Adres: ul.Przinovac 22

20-345 Opuzen Chorwacja