Omiš jest oddalony od naszej bazy Surfflow o 80km, a zatem stanowi bardzo atrakcyjny kierunek na jednodniową wycieczkę dla naszych gości. Omiš i okolice mają idealne predyspozycje do przyciągania żądnych wrażeń turystów. Poza tętniącym życiem miastem (o każdej porze dnia i nocy), Omiš oferuje kilka ciekawych sportowych atrakcji, które Wam dzisiaj przybliżę.
Z wpisu dowiecie się:
- dlaczego warto odwiedzić Omiš
- co nieco o historii miasta
- jakie wycieczki znajdziecie w okolicy
oraz przeczytacie relację ze zdecydowanie najlepszej atrakcji turystycznej według nas!
Omiś to miasto o bardzo interesującym położeniu. Jadąc z naszego kempingu, przeniesiecie się z delty rzeki Neretwy na tereny delty rzeki Cetiny. Cetina przed ujściem do morza przepływa przez spektakularny kanion, i to właśnie dlatego warto zrobić sobie wycieczkę do Omiš i nacieszyć oczy tutejszymi widokami.
Pierwsze wzmianki z tych terenów datowane są na czasy antyczne. Dotyczą one osady Baucic, jak również najstarszych odnalezionych pozostałości. Jak to zwykle bywało, główną przyczyną założenia osady była właśnie dostępność rzeki. W średniowieczu, w pobliżu twierdzy Stari grad - Fortica, powstała tu osada Olmissium, która następnie przekształciła się w miasto Omiš.
Obecnie w centrum Starego Miasta można znaleźć zabytki z XV–XVII wieku. Spacerując po starówce, możecie napajać się tradycyjną chorwacką architekturą, wąskimi uliczkami, ale i w sezonie spotkać dość liczne grupy turystów. Omis i okolice to bardzo popularne destynacje, dlatego dużo szczegółów o samym mieście bez trudu znajdziecie na innych blogach (np, tutaj https://osiemstop.pl/omis-przewodnik/), YouTubie bądź portalach podróżniczych.
Dzisiaj skupimy się na sportowych atrakcjach Omiš, aczkolwiek nie mogę nie wspomnieć najpierw o wątku pirackim. Choć Omiš słynie z piratów, i w mieście organizowany jest w sezonie letnim coroczny festiwal piracki, to ta fascynująca historia dotyczy również terenów leżących na południe od Omiš, w tym doliny Neretwy. Z tego powodu chciałabym poświęcić temu tematowi osobny wpis.
Oprócz spaceru po mieście, obiadu i deseru (które jak najbardziej polecam), wybierając się na taką wycieczkę warto sobie zaplanować dodatkowe atrakcje, których – jak przystało na szeroko rozpromowaną turystyczną miejscowość – znajdziecie tu naprawdę wiele. Skoncentruję się jednak na tych sportowych, charakterystycznych dla Omiš, których nie znajdziecie nigdzie indziej w południowej Dalmacji.
Oferta kanionu rzeki Cetiny:
Rafting – firm organizujących rafting jest sporo. W sezonie wszystkie te firmy są w stanie obsłużyć naprawdę wiele osób, tak że mimo wszystkich uroków tej wycieczki, osobiście odczułam posmak masowej turystyki. Myślę, że tak jak wszędzie, dużą rolę odgrywa bezpośrednio prowadzący, który jest z Wami w pontonie. Jest to atrakcja przystępna również dla dzieci od 5 lat, jeśli będą siedziały na środku kajaka i nie będą wiosłowały. Cena od 250 kun.
Zipline – tyrolka – jest to najnowsza atrakcja, bardzo mocno promowana, również obsługująca masy turystów. Cały kompleks składa się z ponad 2 km stalowych lin, podzielonych na 8 części. Najdłuższy pojedynczy zjazd, rozpięty ponad 150 m nad ziemią, ma 700 m. Na tym najdłuższym odcinku osiąga się prędkość 60 km/h. W czasie całej wycieczki 2 razy będziecie zjeżdżać bezpośrednio nad kanionem rzeki Cetiny. Atrakcja jest przewidziana dla dzieci od 7 roku życia, maksymalna waga uczestnika to 130 kg. Cała przyjemność trwa około 3 h. Przepiękne widoki i chwile – dla niektórych – naprawdę sporej adrenaliny! Cena 400 kun.
Canyoing – jak niektórym mogłoby się wydawać, nie jest to spływ kanionem w kajaku. Jest to pokonanie odcinka rzeki biegnącej w kanionie przy pomocy różnych technik, takich jak spływ wpław, przejście na piechotę, zjazd na linach. Dla mnie odkrycie sezonu 2020.
Wycieczka również nie należy do tanich, ponieważ kosztuje mniej więcej 350 kun plus 50 kun za wypożyczenie butów, ale według mnie jest absolutnie warta swojej ceny. Należy wspomnieć, iż w ceny wszystkich atrakcji w kanionie jest już wliczony bilet wstępu do parku przyrody.
Przed rozpoczęciem wycieczki należy podpisać kwestionariusz potwierdzający, że zapoznaliśmy się z wszelkimi niebezpieczeństwami oraz podejmujemy się tej aktywności na własne ryzyko (jest to standardowa praktyka również przed innymi wyżej wymienionymi atrakcjami). Jeszcze w bazie startowej prowadzący bardzo dokładnie wszystko wyjaśnia i nie pozostawia cienia wątpliwości, iż przy zachowaniu spokoju, słuchaniu poleceń i zdrowego rozsądku nic poważnego nam nie grozi. Uczestnicy przebierają się w profesjonalne pianki oraz specjalne buty do canyoingu (jeśli te również chcą wypożyczyć), a następnie grupa rusza w teren.
Cetina jest najdłuższą rzeką w Dalmacji (100 km), a pokonywany wspólnie z przewodnikiem odcinek znajduje się pomiędzy zaporą wodną, przebiega przez wodospad Gubavica w Zadvarju, który jest jednym z największych (48 m) w Chorwacji i biegnie aż do okolic miejscowości Pensici.
Cała trasa jest bardzo różnorodna. Miłośnicy adrenaliny będą mieli prawdziwą frajdę :D
Jeśli chodzi o tę atrakcję, możemy wybierać spośród około 3–4 firm organizujących canyoing. My wybraliśmy firmę Iris adventure (https://adventurescroatia.net/) i możemy ją śmiało polecić. Firmę założyła Iris Prebeg wraz ze swoim mężem. Iris wraz ze swoją siostrą Darija Bostjančić były pierwszymi siostrami, które wspólnie zdobyły najwyższą górę świata, Mount Everest, podczas chorwackiej żeńskiej ekspedycji w 2009 roku (poza nimi brały w niej udział jeszcze dwie inne chorwackie himalaistki).
Chorwacja jest jedynym krajem na świecie, z którego na Mount Everest weszło więcej kobiet niż mężczyzn.
zdjęcie z portalu:
https://www.hps.hr/planinarstvo/ekspedicije/
Przejrzec całą ofertę Omisa i zarezerwowac atrakcje dla siebie możecie na stronie Trip advisor - Omis.
OFERTA WYJAZDÓW INDYWIDUALNYCH
Dopasujemy Się Do Twoich Potrzeb
Kontakt:
Beata Delmic
tel. (+48) 661944544
email: kontakt@surfflow.pl
Baza wakacyjna w Chorwacji
stacjonarlnie na kempingu "RIO"
Adres: ul.Przinovac 22
20-345 Opuzen Chorwacja